Kas yra folio rūgštis ir kam ji naudojama

Folio rūgštis, dar žinoma kaip vitaminas B9 arba folatas, yra vandenyje tirpus vitaminas, priklausantis B kompleksui ir dalyvaujantis įvairiose organizmo funkcijose, daugiausia DNR ir ląstelių genetinės medžiagos formavime.

Be to, folio rūgštis svarbi smegenų, kraujagyslių ir imuninės sistemos sveikatai palaikyti. Šio vitamino galima rasti įvairiuose maisto produktuose, pavyzdžiui, špinatuose, pupelėse, alaus mielėse ir šparaguose, tačiau jo taip pat galima gauti papildų pavidalu, kurių galima rasti vaistinėse arba natūralių produktų parduotuvėse.

Folio rūgšties nauda

Folio rūgštis organizme gali būti naudojama įvairiais tikslais, pvz:

 • Smegenų sveikatos palaikymas, tokių problemų kaip depresija, demencija ir Alzheimerio liga prevencija, nes folio rūgštis dalyvauja dopamino ir noradrenalino sintezėje;
 • Skatina vaisiaus nervų sistemos formavimąsi nėštumo metu ir padeda išvengti nervinio vamzdelio defektų, tokių kaip spina bifida ir anencefalija;
 • Užkerta kelią mažakraujystei, nes skatina kraujo ląstelių, įskaitant raudonuosius kraujo kūnelius, trombocitus ir baltuosius kraujo kūnelius, susidarymą;
 • Kai kurių vėžio rūšių, pavyzdžiui, storosios žarnos, plaučių, krūties ir kasos vėžio, prevencija, nes folio rūgštis dalyvauja genų raiškoje ir DNR bei RNR formavime, todėl jos vartojimas gali užkirsti kelią piktybiniams genetiniams pokyčiams ląstelėse.
 • Užkerta kelią širdies ir kraujagyslių ligoms, nes palaiko kraujagyslių sveikatą ir mažina homocisteino, kuris gali turėti įtakos šių ligų vystymuisi, kiekį.
 • Be to, folio rūgštis taip pat gali stiprinti imuninę sistemą, nes ji dalyvauja DNR formavime ir taisyme, tačiau nereikia daugiau tyrimų, kurie įrodytų šį poveikį.

Maisto produktai, kuriuose gausu folio rūgšties

folio-rugstis

Toliau pateiktoje lentelėje nurodyti maisto produktai, kuriuose gausu folio rūgšties, ir šio vitamino kiekis 100 g kiekvieno maisto produkto.

Maisto produktai (100 g)Rūgštis. (mcg)Maisto produktai (100 g)Rūgštis. (mcg)
Virti špinatai108Virti brokoliai61
Virtos kalakutienos kepenys666Papaja38
Virtos jautienos kepenys220Bananai30
Virtos vištienos kepenėlės770Alaus mielės3912
Graikiniai riešutai67Lęšiai180
Virtos juodosios pupelės149Mango14
Lazdynų riešutai71Virti baltieji ryžiai61
Šparagai140Apelsinai31
Virti briuseliniai kopūstai86Anakardžių riešutai68
Žirniai59Kiviai38
Žemės riešutai125Saulėgrąžų sėklos138
Virti burokėliai80Avokadai62
Tofu45Migdolai64
Virta lašiša34Virtos pupelės36

Rekomenduojamas folio rūgšties kiekis

Per dieną suvartojamas folio rūgšties kiekis gali skirtis priklausomai nuo amžiaus, kaip nurodyta toliau:

 • Nuo 0 iki 6 mėnesių: 65 mcg;
 • 7-12 mėnesių: 80 mkg;
 • Nuo 1 iki 3 metų: 150 mcg;
 • nuo 4 iki 8 metų: 200 mcg;
 • 9-13 metų: 300 mcg;
 • 14 metų ir vyresni: 400 mcg;
 • Nėščios moterys: 400 mcg.

Folio rūgšties visada reikėtų vartoti tik gydytojo patarimu, ją rekomenduojama vartoti, jei trūksta šio vitamino, sergant mažakraujyste ir nėščioms moterims.

Folio rūgšties šalutinis poveikis ir papildų vartojimo kontraindikacijos

Folio rūgštis yra vandenyje tirpus vitaminas, todėl jos perteklius lengvai pasišalina su šlapimu. Tačiau folio rūgšties papildų vartojimas be gydytojo patarimo gali sukelti tokių problemų kaip skrandžio skausmas, pykinimas, odos niežulys ar anemija. Didžiausias folio rūgšties kiekis per dieną yra 5000 mcg, kuris paprastai neviršijamas laikantis subalansuotos mitybos.

Jei vartojami vaistai nuo traukulių ar reumato, folio rūgšties papildų galima vartoti tik prižiūrint gydytojui.

Emilia
Emilia
Labas! Mano vardas Emilia ir man patinka padėti žmonėms atrodyti ir jaustis geriau. Aš eu pagrindinė puslapio Sveikatosvadovas.lt rašytoja ir laikau šį puslapį pastoviai atnaujintą kuriame jūs galite rasti visus reikiamus atsakymus susijusius su jūsu sveikata.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia