Kūno masės indeksas (KMI): mokslas ir skaičiuoklė

Kas yra kūno masės indeksas (KMI)?

Kūno masės indeksas (KMI) – tai formulė, pagal kurią kūno riebalų kiekis apskaičiuojamas pagal svorį ir ūgį. Didelis KMI susijęs su didesne lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos, hipertenzija ir 2 tipo diabetas, rizika suaugusiesiems.

Kūno masės indeksas leidžia pagrįstai įvertinti daugumos žmonių kūno riebalų kiekį. Tačiau turi tam tikrų apribojimų.

Pavyzdžiui, KMI gali:

  • Nepakankamai įvertinti vyresnio amžiaus suaugusiųjų arba žmonių, turinčių mažai raumenų masės, kūno riebalų kiekį.
  • Pervertinti kūno riebalų kiekį labai raumeningiems ir fiziškai pajėgiems žmonėms.
  • Be to, KMI gali nepakankamai įvertinti azijiečių kilmės žmonių riziką, iš dalies dėl to, kad neatsižvelgiama į pilvo riebalų pertekliaus keliamą riziką.

Taigi, nepriklausomai nuo kūno masės indekso, taip pat naudinga apskaičiuoti liemens dydį (suaugusiesiems matuojamas šiek tiek aukščiau klubo kaulų), kad geriau suprastumėte savo padėtį. Didėjant liemens apimčiai didėja pavojus sveikatai.

Apskaičiuokite savo kūno masės indeksą

Naudodamiesi toliau pateikta skaičiuokle galite pasitikrinti savo dabartinį KMI. Įveskite savo ūgį centimetrais ir svorį kilogramais.

Tavo KMI yra

Kaip suprasti KMI apskaičiavimo rezultatą?

Kūno masės indeksas tradiciškai pateikiamas kaip lentelė, kurioje yra 4 lygiai, apibrėžiantys jūsų padėties sunkumą. Toliau pateiktoje lentelėje pažvelkite į jūsų KMI skaičių atitinkantį intervalą:

KMIBūklėRekomendacijos
Mažiau nei 18,5Per mažas svorisMažesnis nei 18,5 KMI rodo, kad turite per mažą svorį, o tai gali kelti tam tikrą pavojų sveikatai. Rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju arba mitybos specialistu.
18,5-24,9NormalusNormalus 18,5-24,9 KMI reiškia, kad jūsų svoris yra sveikas jūsų ūgiui. Išlaikydami sveiką svorį, sumažinsite riziką susirgti rimtomis ligomis ir išvengsite sveikatos sutrikimų.
25,0-29,9Antsvoris25-29,9 KMI rodo, kad turite antsvorio, o tai didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Rekomenduojame kreiptis į gydytoją arba dietologą ir apsvarstyti galimybę keisti gyvenimo būdą, sveikiau maitintis ir sportuoti, kad pagerintumėte savo sveikatą.
30,0 ir daugiauNutukimasNutukimas KMI virš 30 reiškia, kad esate nutukęs. Nutukę žmonės rizikuoja susirgti daugeliu ligų ir sveikatos sutrikimų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, aukštą kraujospūdį, 2 tipo diabetą, kvėpavimo takų sutrikimus ir kt. Rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju arba mitybos specialistu ir apsvarstyti galimybę keisti gyvenimo būdą, sveikiau maitintis ir sportuoti, kad pagerintumėte savo sveikatą.

Jei esate vyresnis nei 30 metų, svarbu žinoti, kad yra trys nutukimo lygiai. Nuo 35 KMI tampa sunkiu nutukimu, o nuo 40 – liguistu nutukimu. Tokiais atvejais jūsų sveikatai gresia dar didesnis pavojus, todėl turėtumėte skubiai kreiptis į gydytoją.

Kaip apskaičiuojamas Kūno masės indeksas?

kuno mases indeksas svarstykles

Kūno masės indeksas – tai paprastas skaičiavimas pagal žmogaus ūgį ir svorį. KMI = svoris / (ūgis x ūgis), kur svoris nurodomas kilogramais (kg), o ūgis – metrais (m). Galutinis rezultatas pateikiamas kg/m2.

Pastaba: mūsų skaičiuoklėje ūgio reikšmės nurodytos centimetrais, kad jums būtų paprasčiau. Skaičiavimo metu atliekame perskaičiavimą ir tik tada parodome galutinį rezultatą.

Ar kūno masės indeksas yra patikimas?

Daugumai suaugusiųjų KMI leidžia gerai įvertinti su svoriu susijusią riziką sveikatai. Jei jūsų KMI yra didesnis nei 30, jūsų svoris tikrai kelia pavojų jūsų sveikatai, nepaisant toliau išvardytų veiksnių.

Tačiau yra grupių, kuriose KMI gali nepakankamai įvertinti arba pervertinti šią riziką 25-35 KMI intervale. Pagrindiniai iš jų yra šie:

Vaikai

KMI skaičiuoklės pateikia tik suaugusiųjų rezultatus.

Norint nustatyti, ar vaikai yra tinkamo svorio, naudojamos augimo diagramos arba procentilių diagramos, kuriose atsižvelgiama į vaiko amžių. Jūsų šeimos gydytojas arba pediatras gali patarti, kaip elgtis su jūsų vaiku.

Daugiau apie vaikų tinkamą svorį galite rasti: Pasaulio sveikatos organizacijos puslapyje

Nėščios moterys

Įprasti KMI įverčiai netaikomi, jei esate nėščia.

Suaugusieji, turintys daug raumenų masės

KMI daroma prielaida, kad turite vidutinį kūno riebalų kiekį, įskaitant visceralinius riebalus, t. y. riebalus, esančius pilvo ertmėje (pilve) tarp įvairių ten esančių organų, pavyzdžiui, skrandžio, kepenų ir kasos. Visceraliniai riebalai yra daug labiau susiję su 2 tipo diabetu ir širdies ligomis nei riebalai po oda.

Jei turite daug raumenų masės, jūsų kūno riebalų kiekis gali būti mažesnis, nei prognozuojama pagal kūno masės indeksą. Tačiau tai galioja tik sportininkams arba žmonėms, kurie daug sportuoja – daug daugiau nei vidutiniškai.

Vyresnio amžiaus žmonės

Kadangi vyresnio amžiaus žmonių raumenų masė paprastai mažėja, o kūno riebalų kiekis didėja, KMI gali netiksliai atspindėti kūno riebalų kiekį, jei esate vyresnis nei 60 metų.

Ką turėtumėte daryti, kad pagerintumėte savo kūno masės indeksą?

Jei jūsų KMI nėra normalus (lieknumas, antsvoris ar nutukimas), pirmiausia turėtumėte kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Jei esate liesas, turėtumėte pasikonsultuoti su mitybos specialistu, kuris nuodugniai įvertins jūsų svorį ir rekomenduos mitybos planą, kaip sveikai priaugti svorio.

Jei turite antsvorio, geriausia pradėti keisti gyvenimo būdą, vartoti mažiau kalorijų turinčią mitybą ir, jei įmanoma, reguliariai mankštintis. Jei jums reikia pagalbos arba esate labai arti nutukimo ribos, kreipkitės į dietologą arba net į savo šeimos gydytoją.

Jei esate nutukęs, turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad jis visapusiškai įvertintų jūsų būklę ir, atsižvelgdamas į diagnozę, pasiūlytų, ką turėtumėte daryti toliau. Tačiau apskritai visada rekomenduojama keisti savo gyvenimo būdą ir kuo dažniau maitintis bei sportuoti.

Jei norite sužinoti daugiau apie lieknėjimo papildus ir kaip jie gali padėti numesti svori skaitykite čia: Geriausi lieknėjimo papildai

Emilia
Emilia
Labas! Mano vardas Emilia ir man patinka padėti žmonėms atrodyti ir jaustis geriau. Aš eu pagrindinė puslapio Sveikatosvadovas.lt rašytoja ir laikau šį puslapį pastoviai atnaujintą kuriame jūs galite rasti visus reikiamus atsakymus susijusius su jūsu sveikata.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia