Viskas apie psoriazę

Kas yra psoriazė (Žvynelinė)

Nors tai gana dažna liga, tiksli jos priežastis dar nežinoma, tačiau įprasta, kad psoriazės dėmės atsiranda arba sustiprėja situacijose, kurios tiesiogiai veikia imunitetą, pavyzdžiui, didelio streso laikotarpiais arba sergant autoimuninėmis ligomis.

Tipai ir simptomai

Daugumai atvejų būdingos raudonos, sausos odos dėmės, tačiau, atsižvelgiant į simptomų tipą ir pažeistą vietą, galima suskirstyti į kelis potipius:

Paprastoji

Paprastoji (psoriasis vulgaris), dar vadinama plokšteline, yra labiausiai paplitusi ligos forma, kuriai būdingos raudonos plokštelės su baltais arba sidabriniais žvyneliais, kurios gali būti nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų dydžio.

Šio tipas dažniausiai pasireiškia ant rankų, kojų, galvos odos ir apatinės nugaros dalies, tačiau gali pažeisti ir nagus. Kitų simptomų, tokių kaip niežulys ar deginimas pažeistose vietose, pasitaiko įvairiai.

Guttatinė

Guttatinė, dar vadinama guttata, dažniausiai pasireiškia vaikams, paaugliams ir jauniems suaugusiesiems ir pasireiškia lašo formos dėmėmis ant odos.

Guttatinės dėmės yra mažesnės nei 1 cm dydžio ir dažniausiai atsiranda ant liemens, pažastų ir kirkšnių, dažniausiai po kvėpavimo takų streptokokinės infekcijos.

Pustulinė

Pustulinė pasireiškia tada, kai ant odos atsiranda mažų, pūlingų pūslelių ir psoriazės dėmių. Šios pūslelės gali atsirasti tik tam tikroje odos vietoje arba išsiplėsti po visą kūną. Kai pustulinė psoriazė yra generalizuota, asmuo taip pat gali kelias dienas karščiuoti nuo 39º iki 40º

Invertuota

Invertuota – tai dar vienas tipas, kuris nustatomas, kai dėmės atsiranda tik drėgnose vietose, pavyzdžiui, pažastyse, kirkšnyse, tarpvietėje, bambos srityje, bamboje ar galvos odoje. Kadangi šios dėmės atsiranda drėgnose vietose, jos paprastai nelūžinėja.

Negalutinė

Įprastai vadinama nagų psoriaze, ji pasireiškia, kai liga pažeidžia būtent nagų sritį, todėl nagai būna banguoti, dėmėti ir susilpnėję.

Neretai vienguba psoriazė pasireiškia anksčiau, nei psoriazė išryškėja ant odos, ir kelerius metus gali būti vienintelis simptomas.

Diagnozė

Pirmasis požymis paprastai būna raudonos odos dėmės, kurios po kurio laiko išnyksta ir jų nereikia gydyti, tačiau gali vėl atsirasti, ypač padidėjusio streso metu.

Jei manote, kad sergate psoriaze, kreipkitės į gydytoją dermatologą, nes jie yra tinkamiausi specialistai šiai ligai diagnozuoti. Liga paprastai diagnozuojama stebint odos simptomus ir įvertinant asmens šeimos sveikatos istoriją.

Kad nustatytų teisingą diagnozę, gydytojui taip pat gali tekti atlikti tam tikrus tyrimus, kad atmestų kitas odos problemas, turinčias panašių simptomų, pavyzdžiui, egzemą, mikozę, planus lichenus arba raudonąją vilkligę.

Pagrindinės paveiktos vietos

Psoriazės dėmės dažniausiai pasitaiko tokiose vietose kaip:

  • Rankos, alkūnės ir plaštakos;
  • Kojos ir keliai;
  • Lytiniai organai;
  • Pilvas ir bamba;
  • Galvos oda, netoli kaklo ir ant kaktos;
  • Krūtinė ir apatinė nugaros dalis.

Tačiau gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, tačiau skirtingiems žmonėms ji pasireiškia skirtingai. Todėl, atsiradus bet kokiems odos pakitimams, geriausia kreiptis į dermatologą, kad būtų galima nustatyti problemą ir pradėti tinkamiausią gydymą.

Kas sukelia

Konkrečios priežastys dar nėra žinomos, tačiau žinoma, kad ligą sukelia sutrikusi žmogaus imuninė sistema. Tai reiškia, kad jos nesukelia virusai, grybeliai ar bakterijos, todėl ji nėra užkrečiama.

Kai kurie veiksniai, didinantys tikimybę susirgti, yra šie:

  • sumušimai ir kitos odos traumos;
  • Virusų ar bakterijų sukeltos infekcijos;
  • įpročiai, tokie kaip rūkymas ar alkoholizmas;
  • Vaistų vartojimas, ypač vaistų nuo maliarijos, ličio ar beta adrenoblokatorių.

Taip pat yra labai susijusi su genetika.

Gydymas

Specifinio gydymo, galinčio pašalinti psoriazę, nėra, todėl laikoma nepagydoma. Tačiau yra įvairių gydymo būdų, kurie gali palengvinti simptomus ir pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę.

Pagrindinės taikomos šios gydymo rūšys:

  • Vaistai ir tepalai: tai pagrindinis būdas kontroliuoti simptomus ir tiesiogiai veikia imuninę sistemą arba psoriazės uždegiminį procesą. Dažniausiai naudojami kortikoidiniai tepalai, kurie mažina dėmių paraudimą ir niežulį;
  • Fototerapija: UVB spinduliai veikia odą ir paprastai taikoma kartu su vaistais ir tepalais, kad būtų sustiprintas priešuždegiminis ir antiproliferacinis poveikis;
  • Tinkama mityba: dieta yra dar vienas geras būdas papildyti psoriazės gydymą, nes leidžia išvengti medžiagų, kurios gali prisidėti prie odos uždegimo;

Be to, yra keletas naminių gydymo priemonių, kurios, gydytojui žinant, gali būti naudojamos simptomams kontroliuoti, nesukeliant šalutinio gydymo poveikio. Geras pavyzdys – krienai, kurie padeda iš organizmo pašalinti medžiagas, galinčias sukelti psoriazės paūmėjimus ar pabloginti simptomus.

Pastaraisiais metais taip pat padidėjo susidomėjimas kai kurių biologinių preparatų, pavyzdžiui, adalimumabo ar etanercepto, tyrimais psoriazės simptomams palengvinti. Šio tipo vaistai yra nauja gydymo klasė, kurią sudaro baltymai arba antikūnai, galintys reguliuoti imuninę sistemą.

Daugiau skaitykite čia: Psoriazės gydymas naminėm priemonėm

Emilia
Emilia
Labas! Mano vardas Emilia ir man patinka padėti žmonėms atrodyti ir jaustis geriau. Aš eu pagrindinė puslapio Sveikatosvadovas.lt rašytoja ir laikau šį puslapį pastoviai atnaujintą kuriame jūs galite rasti visus reikiamus atsakymus susijusius su jūsu sveikata.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia