Pirmieji nėštumo požymiai

Pirmieji nėštumo požymiai gali būti tokie subtilūs, kad tik kai kurios moterys gali juos pastebėti, o daugeliu atvejų jie lieka nepastebėti.

Žinant pirmuosius galinčius pasireikšti simptomus, moteris gali būti dėmesingesnė savo kūnui ir greičiau nustatyti galimą nėštumą.

Dažniausi pirmieji nėštumo požymiai:

  • Rausvos makšties išskyros;
  • Storesnis išleidimas
  • Pilvo spazmai ir (arba) patinimas;
  • Lengvas nuovargis ir (arba) pernelyg didelis mieguistumas
  • Jautrios krūtys ir (arba) patamsėjusi areola;
  • Vėluojančios arba praleistos mėnesinės
  • Apatinės nugaros dalies skausmas
  • Nepasitikėjimas stipriais kvapais
  • Nuotaikos svyravimai
  • Rytinis pykinimas ir (arba) vėmimas
  • Potraukis keistiems maisto produktams
  • Galvos svaigimas ir galvos skausmas
  • Padidėjęs noras šlapintis;
  • Spuogai ir riebi oda.

Šie nėštumo požymiai pasireiškia per pirmąsias 4 nėštumo savaites ir į juos reikia atkreipti dėmesį, ypač vėluojant menstruacijoms, nes kai kuriais atvejais jie gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, PMS, ir nebūtinai yra nėštumo simptomai.

Nėštumo požymiai savaitė po savaitės

Pagal nėštumo savaitę dažniausiai pasitaikantys nėštumo požymiai yra šie:

Pirmosios 7 dienos

Tipiški pirmi nėštumo požymiai yra sunkiausiai pastebimi ir paprastai juos nustato moterys, kurios gali pastebėti labai nežymius savo kūno skirtumus:

  1. Rausvos makšties išskyros
    Kai kiaušinėlis apvaisinamas, gali atsirasti nedidelių rausvų išskyrų, kurios iš tikrųjų yra įprastos moters mėnesio išskyros, tačiau su kraujo pėdsakais, kurie galėjo atsirasti apvaisintam kiaušiniui implantuojantis gimdoje.

Šios išskyros gali atsirasti per kelias minutes po lytinio akto arba iki 3 dienų po jo. Kartais šios išskyros pastebimos tik tada, kai moteris eina nusiprausti po šlapinimosi.

  1. Tirštesnės išskyros

Dėl didelių hormoninių pokyčių, vykstančių nuo pastojimo momento, normalu, kad kai kurioms moterims išskyros iš makšties būna tirštesnės nei įprastai. Šios išskyros nebūtinai turi būti rožinės spalvos, dažnai jos būna net šiek tiek balkšvos.

Kai išskyros turi nemalonų kvapą arba pasireiškia tokie simptomai kaip skausmas ar niežulys, labai svarbu kreiptis į ginekologą, nes tai taip pat gali reikšti makšties infekciją, ypač kandidozę.

  1. Pilvo spazmai ir pilvo pūtimas

Pilvo pūtimas ir skausmas taip pat yra pirmieji nėštumo požymiai dažniausiai pasireiškiantis per pirmąsias 7 dienas – 2 savaites. Kraujotakos padidėjimas ir prisitaikymas prie gimdos augimo yra pagrindinės pilvo patinimo priežastys, kurias galima supainioti su silpnais ar vidutinio stiprumo menstruacijų spazmais. Be to, moteris gali patirti nedidelį kraujo netekimą, panašų į menstruacijas, tačiau mažesnį.

Pirmosios 2 savaitės

Nėštumo požymiai, kurie pradeda ryškėti maždaug 2-ąją savaitę, yra vieni iš būdingiausių nėštumo simptomų:

  1. Lengvas nuovargis ir pernelyg didelis mieguistumas

Nuovargis yra vienas iš dažniausių nėštumo simptomų, kuris gali pasireikšti viso nėštumo metu, o pradeda ryškėti maždaug 2-ąją savaitę. Normalu, kad per pirmąsias 12 nėštumo savaičių šis nuovargis didėja, nes organizmas pritaiko visą medžiagų apykaitą, kad gautų kūdikio vystymuisi reikalingos energijos.

Moteris pradeda jausti, kad užduotys, kurias ji anksčiau atlikdavo, tampa pernelyg varginančios ir kad jai reikia miegoti daugiau nei 10 valandų per naktį, kad pakeistų per dieną išeikvotą energiją.

  1. Jautrios krūtys ir areolės patamsėjimas

Per pirmąsias dvi nėštumo savaites moteris gali pajusti, kad jos krūtys tampa jautresnės, nes hormonai stimuliuoja pieno liaukas ir ruošia moterį žindymui. Taip pat padidėja krūties tūris, nes joje pradeda augti pieno liaukos, kad po gimimo būtų patenkinti kūdikio poreikiai.

Be to, kad krūtys padidėja ir padidėja jų jautrumas, moteris taip pat gali pastebėti areolės pokyčius, kurios dėl padidėjusios kraujotakos šioje srityje tampa tamsesnės nei įprastai.

  1. Menstruacijų vėlavimas arba nebuvimas
    Menstruacijų nebuvimas paprastai yra akivaizdžiausias nėštumo požymis, nes nėštumo metu moteris nustoja turėti mėnesines, kad vaisius galėtų tinkamai vystytis gimdoje.

Šis požymis atsiranda dėl padidėjusios hormono beta hCG gamybos, kuris neleidžia kiaušidėms toliau išskirti subrendusių kiaušinėlių. Menstruacijų nebuvimas gali pasireikšti iki 4 savaičių po pastojimo ir yra lengviau nustatomas moterims, turinčioms reguliarias mėnesines.

  1. Skausmas apatinėje nugaros dalyje
    Nors nugaros skausmas beveik visada laikomas dažnu paskutinių nėštumo savaičių simptomu, kai kurioms moterims tokio pobūdžio skausmas gali atsirasti nuo pat nėštumo pradžios ir yra susijęs su pokyčiais, kurie vyksta moters organizme, kad ji galėtų priimti kūdikį.

Kai kuriais atvejais nugaros skausmą galima supainioti su pilvo spazmais, todėl kai kurios moterys gali manyti, kad tai yra menstruacijų atėjimas, tačiau, nesulaukusios mėnesinių, jos pradeda suprasti, kad iš tikrųjų tai yra apatinės nugaros dalies skausmas, nesusijęs su menstruacijomis.

  1. Pakitusi uoslė

Ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu labai dažnai moteris jaučia aistrą stipriems kvapams, net jei jie iš pažiūros yra malonūs, pavyzdžiui, kvepalai. Dauguma nėščiųjų gali vemti net užuodusios stiprų kvapą, pavyzdžiui, benzino, cigarečių ar valymo priemonių.

Be to, dėl pakitusio uoslės pojūčio kai kurios moterys taip pat gali pranešti, kad pasikeitė maisto skonis, kuris tampa intensyvesnis ir įkyresnis.

  1. Nuotaikos svyravimai

Per pirmąsias dvi nėštumo savaites moteris gali pastebėti nuotaikos svyravimus be jokios aiškios priežasties. Nėščioms moterims labai dažnai pasitaiko verkti situacijose, kuriose jos nebūtų verkusios iki nėštumo, ir šis simptomas gali išlikti visą nėštumą.

Taip atsitinka todėl, kad dėl stiprių hormonų pokyčių, kurie yra įprasti nėštumo metu, gali sutrikti neurotransmiterių pusiausvyra, todėl nuotaika tampa nestabilesnė.

1 mėnuo nėštumo požymiai

Po pirmojo nėštumo mėnesio, vėluojant menstruacijoms, daugelis moterų pradeda jausti kitus būdingus simptomus, pvz:

  1. Rytinis pykinimas ir vėmimas

Bjaurėjimasis ir vėmimas yra dažni, ypač rytais, ir tai yra vieni iš labiausiai žinomų nėštumo simptomų, kurie paprastai pasireiškia po 6 nėštumo savaitės ir gali tęstis visą nėštumą.

Tačiau pykinimą ne visada lydi vėmimas, dar dažniau pykinimas atsiranda ir išnyksta moteriai nevaikštant, ypač ryte.

  1. Potraukis keistiems maisto produktams

Įprastas nėščiųjų potraukis gali prasidėti pirmąjį nėštumo mėnesį ir tęstis visą nėštumo laikotarpį, o kai kurioms moterims būdingas noras valgyti keistą maistą, išbandyti įvairių mišrainių ar net noras valgyti maistą, kurio niekada anksčiau neragavo.

Kai kuriais atvejais šie potraukiai gali būti susiję su kokio nors mineralo ar vitamino trūkumu, ypač jei norisi ko nors visai kito, nei moteris paprastai valgo. Tokiais atvejais rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų išsiaiškinta, kokia gali būti priežastis.

  1. Galvos svaigimas ir galvos skausmas

Galvos svaigimas ir skausmas yra nėštumo požymiai, atsirandantys dėl sumažėjusio kraujospūdžio, sumažėjusio gliukozės kiekio kraujyje ir prastos mitybos dėl dažno pykinimo ir vėmimo. Jie atsiranda jau per pirmąsias 5 nėštumo savaites, tačiau nuo 20-osios nėštumo savaitės jų mažėja.

Nėštumo metu dėl hormoninių pokyčių taip pat dažnai pasireiškia galvos skausmas, tačiau jis paprastai būna silpnas, nors ir nuolatinis, ir dažnai moteris šio diskomforto gali net nesieti su nėštumu.

  1. Padidėjęs noras šlapintis

Nėštumo metu nėščiosios organizmas turi gaminti įvairius hormonus, pavyzdžiui, progesteroną, kad užtikrintų sveiką kūdikio vystymąsi. Kai taip atsitinka, šlapimo pūslės raumenys tampa labiau atsipalaidavę, todėl sunkiau visiškai ištuštinti šlapimą iš šlapimo pūslės vidaus.

  1. Spuogai ir riebi oda

Dėl hormoninių pokyčių gali atsirasti arba paūmėti juodi taškeliai ir spuogai, moksliškai vadinami akne, todėl po pirmojo nėštumo mėnesio moteris gali pastebėti padidėjusį odos riebumą, kurį galima kontroliuoti naudojant tinkamas odos valymo ir asmens higienos priemones.

Ką daryti, jei įtariate nėštumą

Įtarus nėštumą, patariama moteriai atlikti nėštumo testą vaistinėje, kurį galima atlikti nuo pirmos mėnesinių vėlavimo dienos. Jei rezultatas neigiamas, galima palaukti dar 3-5 dienas, o jei mėnesinės vis dar vėluoja, galima atlikti naują nėštumo testą.

Jei rezultatas vėl neigiamas, galima įvertinti galimybę atlikti kraujo tyrimą nėštumui nustatyti, nes jis yra patikimesnis ir parodo beta HCG hormono, kuris gaminasi tik nėštumo metu, kiekį. Šis tyrimas taip pat padeda nustatyti nėštumo savaičių skaičių:

  • Praėjus 7 dienoms po apvaisinimo: iki 25 mUI/ml
  • 4 savaitės po paskutinių mėnesinių: 1 000 mUI/ml
  • Praėjus 5 savaitėms po paskutinių mėnesinių: 3 000 mUI/ml
  • Praėjus 6 savaitėms po paskutinių mėnesinių: 6 000 mIU/ml
  • 7 savaitės po paskutinių mėnesinių: 20 000 mIU/ml
  • 8-10 savaičių po paskutinių mėnesinių: 100 000 mIU/ml

Tačiau jei net ir po 10 dienų vėluojančių mėnesinių nėštumo testas vaistinėje yra neigiamas, moteris tikriausiai nėra nėščia, tačiau turėtų apsilankyti pas ginekologą, kuris patikrintų mėnesinių vėlavimo priežastį.
Psichologinio nėštumo atveju gali būti visi šie simptomai, o vienintelis būdas įrodyti, kad vaisius nesivysto, yra atlikti tyrimus.

Ką daryti, jei vaistinės testas teigiamas

Nėštumą patvirtinus šlapimo testu, patartina kreiptis į ginekologą ir atlikti kraujo tyrimą nėštumui nustatyti, nes šis tyrimas parodo beta HCG hormonų kiekį ir yra patikimesnis.

Kada atlikti ultragarso tyrimą

Nuo 5 nėštumo savaitės gydytojas gali atlikti transvaginalinę ultragarsinę nuotrauką, kad galėtų stebėti nėštumo maišelį ir patikrinti, ar nėštumas vystosi gimdoje, nes kai kuriais atvejais gali pasireikšti negimdinis nėštumas, t. y. kai, nors moteris yra nėščia, kūdikis vystosi kiaušintakiuose, o tai yra labai rimta ir kelia pavojų moters gyvybei.

Jei gydytojas anksčiau neatliko ultragarsinio tyrimo tarp 8 ir 13 nėštumo savaitės, jis (ji) turi paprašyti atlikti šį tyrimą, kad taip pat patvirtintų gestacinį amžių ir tai, kada kūdikis turėtų pasiekti 40 savaičių, t. y. numatomą gimdymo datą.

Šio skenavimo metu kūdikis dar labai mažas ir mažai ką galima pamatyti, tačiau paprastai tėvams tai būna labai įdomu. Dar per anksti žinoti kūdikio lytį, bet jei gydytojas įtaria, kad tai berniukas, greičiausiai taip ir yra, tačiau tai būtina patvirtinti kito ultragarso tyrimo metu, antrajame nėštumo trimestre, maždaug 20 savaitę.

Daugiau informacijos apie vaisingas dienas:Vaisingos dienos ir kaip jas skaičiuoti

Emilia
Emilia
Labas! Mano vardas Emilia ir man patinka padėti žmonėms atrodyti ir jaustis geriau. Aš eu pagrindinė puslapio Sveikatosvadovas.lt rašytoja ir laikau šį puslapį pastoviai atnaujintą kuriame jūs galite rasti visus reikiamus atsakymus susijusius su jūsu sveikata.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia