Kontraceptikai padeda išvengti nepageidaujamo nėštumo, jų galima įsigyti įvairiausiomis formomis pavyzdžiui, kontraceptinės tabletės arba implantas rankoje, tačiau tik prezervatyvas apsaugo nuo nėštumo ir kartu nuo lytiškai plintančių ligų, todėl jį būtina naudoti visuose santykiuose, ypač kai nepažįstate savo partnerio.
Prieš pasirenkant ir naudojant kontracepcijos metodą, svarbu pasikonsultuoti su ginekologu, kad jis nuspręstų, kuris variantas yra tinkamesnis, o geriausias metodas visada yra tas, kuris labiausiai atitinka moters ir vyro sąlygas, pavyzdžiui, amžių, cigarečių vartojimą, ligas ar alergijas.
1. Kontraceptinės tabletės
Geriamosios kontraceptinės tabletės, dar vadinamos kontraceptinėmis tabletėmis, yra dažniausiai moterų naudojamas metodas, siekiant išvengti nėštumo, nes jų sudėtyje yra hormonų, panašių į tuos, kuriuos gamina kiaušidės, todėl nevyksta ovuliacija ir nėra kiaušialąstės, kurią būtų galima apvaisinti.
Kontraceptikai tabletės tai sudėtinės tabletės, kurių sudėtyje yra estrogeno ir progestageno, ir minitabletės, kurių sudėtyje yra tik progestageno, kurios dažniau vartojamos žindymo laikotarpiu, rūkančioms ar vyresnėms nei 35 metų moterims.
Kontraceptinių tablečių galima įsigyti vaistinėse. Labiausiai paplitę kontraceptinių tablečių prekės ženklai yra Selene, Yasmin, Ciclo 21 ir Diane 35. Be to, yra ir kitų prekės ženklų, pavyzdžiui, Yaz, Minima, Microvlar arba Cerazette.
- Privalumai: ne tik padeda išvengti nėštumo, bet ir gali būti naudojamas PMS simptomams mažinti, menstruacijų srautui ir skausmui menstruacijų metu mažinti, menstruacijų ciklui reguliuoti, spuogams ir plaukų pertekliui gerinti, dubens uždegiminei ligai, cistoms ar kiaušidžių vėžiui išvengti;
- Trūkumai: nors tai labai veiksmingas ir saugus metodas, moteris turi būti atsakinga ir gerti tabletes kasdien tuo pačiu metu, nepamiršdama, kad išvengtų nėštumo;
- Galimi šalutiniai poveikiai: dažniausiai pasitaikantys yra pykinimas, krūtų skausmas, nedidelis kraujo netekimas ne menstruacijų metu, sumažėjusi kraujotaka ir depresijos simptomai.
Kaip teisingai vartoti kontraceptines tabletes
Dažniausiai reikia gerti po 1 tabletę per dieną, visada tuo pačiu metu, 21 dieną iki pabaigos, o jai pasibaigus padaryti 7 dienų pertrauką, per kurią turėtų prasidėti menstruacijoms, ir 8 dieną pradėti naują pakuotę. Jei tai yra jūsų kontracepcijos metodas, skaitykite viską apie kontraceptines tabletes.
2. Kontraceptinis implantas
Kontraceptinis implantas, pavyzdžiui, „Implanon” arba „Organon”, – tai metodas, padedantis išvengti nėštumo per mažą plastikinį vamzdelį, kurį ginekologas įveda į vidinę rankos dalį po oda ir kuris lėtai į kraują išskiria hormonus, užkertančius kelią ovuliacijai ir trukdančius spermatozoidams patekti į moters gimdą.
Šie kontraceptikai gali likti moters rankoje iki 3 metų, tačiau jį įdėti ir išimti gali tik ginekologas, o po pašalinimo vaisingumas grįžta į normalią būseną po 1 mėnesio.
- Privalumai: be to, kad apsaugo nuo nėštumo, jis gali būti naudojamas menstruacijų sukeltam pilvo skausmui mažinti. Be to, implantas netrukdo intymiam bendravimui ar maitinimui krūtimi ir yra puikus metodas moterims, kurios dažnai pamiršta išgerti tabletes, serga psichikos ligomis ar turi virškinamojo trakto problemų.
- Trūkumai: tai brangesnis metodas, be to, jam įvesti po oda reikalingas sveikatos priežiūros specialistas.
- Galimas šalutinis poveikis: gali sukelti nereguliarų kraujo netekimą, odos dėmių atsiradimą, pykinimą, galvos skausmą ir nuotaikų kaitą.
Kada ir kaip įdėti implantą
Implantas turi būti įdėtas ligoninėje ginekologo per pirmąsias 7 menstruacijų ciklo dienas arba bet kuriuo ciklo metu, jei esate tikri, kad moteris nėra nėščia. Norint įdėti ir pašalinti implantą, reikia atlikti nedidelę operaciją su vietine nejautra, kuri taikoma rankai, ir normalu, kad pirmąsias 3 dienas po intervencijos jaučiamas skausmas arba atsiranda nedidelė violetinė dėmė.
3. Intrauterinė sistema (IUD)
Vidinis gimdos prietaisas, vadinamas IUD, yra T formos plastikiniai kontraceptikai, kurį į gimdą įveda ginekologas ir kuris gali išlikti veiksmingas apie 5 metus.
Šie kontraceptikai yra labai veiksmingi ir nesukelia diskomforto, apsaugo nuo nėštumo veikiant variui arba išsiskiriant hormonams, kurie trukdo apvaisinimui.
- Privalumai: tai metodas, kuris netrukdo lytiniam aktui ir yra geras metodas toms, kurios pamiršta išgerti kontraceptines tabletes kasdien ir tuo pačiu metu, nes jos gali išlikti gimdoje kelerius metus.
- Trūkumai: reikia, kad preparatą įdėtų ginekologas, o kai kuriais atvejais gali pasireikšti anemija.
- Galimas šalutinis poveikis: kelias dienas po įdėjimo jis gali sukelti skausmą, per kitus mėnesius sukelti nedidelį kraujo išsiliejimą, taip pat gali padidėti makšties infekcijų rizika.
4. Vyriški ir moteriški kontraceptikai – prezervatyvai
Prezervatyvai yra puikūs kontraceptikai, padedantys išvengti nėštumo, be to, vienintelė priemonė, apsauganti nuo lytiškai plintančių ligų, tokių kaip AIDS ar sifilis.
Tačiau, kad prezervatyvas būtų veiksmingas, prieš kiekvieną intymų kontaktą būtina jį tinkamai užsidėti, kad būtų išvengta tiesioginio varpos ir makšties kontakto, taip užkertant kelią spermai patekti į gimdą.
- Privalumai: jie paprastai yra pigūs, juos lengva užsidėti, jie nesukelia jokių kūno pokyčių ir apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų.
- Trūkumai: kai kurie žmonės gali būti alergiški prezervatyvo medžiagai, kuri paprastai yra lateksas. Be to, kai kurioms poroms prezervatyvai gali kelti diskomfortą arba plyšti intymaus kontakto metu, todėl padidėja nėštumo tikimybė.
- Galimas šalutinis poveikis: išskyrus alergijos prezervatyvo medžiagai riziką, šalutinio poveikio naudojant prezervatyvą nėra.
5. Makšties diafragma
Diafragma yra žiedo formos guminė kontracepcijos priemonė, kuri neleidžia spermatozoidams patekti į gimdą ir neleidžia apvaisinti kiaušialąstės. Diafragmą galima naudoti maždaug 2 metus, todėl po naudojimo ją reikia nuplauti ir laikyti švarioje vietoje.
- Privalumai: netrukdo intymiam bendravimui ir gali būti įdėtas likus 24 valandoms iki lytinio akto. Be to, jis taip pat sumažina dubens uždegiminės ligos riziką.
- Trūkumai: jį reikia uždėti likus ne daugiau kaip 30 minučių iki intymaus kontakto ir pašalinti praėjus 12 valandų po lytinio akto, be to, jį reikia kartoti kiekvieną kartą, kai turite intymių kontaktų, kitaip jis nėra veiksmingas.
- Galimas šalutinis poveikis: Šalutinio poveikio, susijusio su makšties diafragmos naudojimu, nėra.
6. Kontraceptinis žiedas
Žiedas yra guminis įtaisas, kurį moteris įsideda į makštį, o įvedimas panašus į vidinio sugeriamojo įkloto įvedimą. Moteris turėtų laikyti žiedą 3 savaites, tada jį nuimti, padaryti 7 dienų pertrauką, kad mėnesinės baigtųsi, ir vėl užsidėti naują žiedą.
- Privalumai: lengva naudoti, netrukdo intymiam bendravimui, yra grįžtamasis metodas ir nekeičia makšties floros.
- Trūkumai: neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų, dėl jo gali padidėti svoris ir jo negalima vartoti kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, esant kepenų sutrikimams ar aukštam kraujospūdžiui.
- Galimas šalutinis poveikis: kai kurioms moterims gali sukelti pilvo skausmą, pykinimą, lytinio potraukio sumažėjimą, skausmingas menstruacijas ir padidinti makšties infekcijų riziką.
7. Injekcinė suspencija
Kontraceptinę suspencija, pavyzdžiui, „Depo-Provera”, į rankos ar kojos raumenis kartą per mėnesį arba kas 3 mėnesius turėtų suleisti sveikatos centro slaugytoja.
Injekcija lėtai išskiria hormonus, kurie užkerta kelią ovuliacijai, tačiau ilgalaikis vartojimas gali sukelti vėlyvesnį vaisingumą, padidėjusį apetitą, dėl kurio gali padidėti svoris, taip pat, pavyzdžiui, galvos skausmus, spuogus ir plaukų slinkimą. Tai puikus metodas moterims, sergančioms psichikos ligomis, tuberkulioze ar epilepsija, kurios negali vartoti kontraceptinių tablečių arba turi daug makšties infekcijų ir negali naudoti žiedo ar diuretiko.
8. Sterilizacija arba vazektomija
Sterilizacija yra kontracepcijos metodas, neleidžiantis moteriai ar vyrui turėti vaikų visą likusį gyvenimą, todėl dažniausiai šis metodas taikomas tik nusprendus nebeturėti daugiau vaikų, dažniau taikomas vyresnėms nei 40 metų moterims ar vyrams.
Moterims kiaušintakių perrišimas atliekamas taikant bendrąją nejautrą, kai kiaušintakiuose padaromas pjūvis arba turniketas, kuris uždaromas ir neleidžia spermatozoidams susitikti su kiaušialąste. Dėl galutinės sterilizacijos moteris turi būti paguldyta į ligoninę maždaug 2 dienoms, o atsigavimas paprastai trunka apie 2 savaites.
Vazektomija – tai maždaug 20 minučių trunkanti operacija, atliekama vyrams taikant bendrąją nejautrą, kurios metu perpjaunamas kanalas, kuriuo spermatozoidai iš sėklidžių patenka į sėklines pūsleles.
9. Natūralūs metodai
Yra ir kitų metodų, kurie taip pat gali padėti išvengti nėštumo, tačiau jų nereikėtų naudoti atskirai, nes jie nėra visiškai veiksmingi ir galima pastoti. Taigi, kai kurie metodai, gali būti:
- Kalendorinis metodas: taikant šį metodą reikia žinoti, kaip apskaičiuoti vaisingą laikotarpį, iš ilgiausio ciklo atimant 11 dienų, o iš trumpiausio ciklo – 18 dienų.
- Temperatūros metodas: po ovuliacijos kūno temperatūra būna aukštesnė, todėl norint sužinoti, kuriuo mėnesio metu moteris yra vaisingiausia, reikia matuoti temperatūrą termometru visada toje pačioje vietoje;
- Gleivių metodas: vaisingiausiu laikotarpiu moters gleivės būna tirštesnės, panašios į kiaušinio baltymą, o tai rodo, kad tikimybė pastoti yra didesnė.
- Nutraukto lytinio akto metodas: šis metodas apima varpos ištraukimą iš makšties tuo metu, kai vyras ruošiasi ejakuliuoti. Tačiau tai nėra saugu ir nerekomenduojama.
Pagal šiuos metodus būtina vengti intymių santykių vaisinguoju laikotarpiu, t. y. tada, kai moteris turi daugiau galimybių pastoti, o norint suprasti, kurios dienos vaisingos, paprastai reikia nuo 3 iki 6 ciklų.