Odos grybelis ir kaip jį gydyti

Odos grybelis – tai grybelio ant odos sukelta liga, kuri sukelia niežulį, paraudimą ir pleiskanojimą ir gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, o vasarą yra dažnesnė, nes karštis ir prakaitas skatina odoje gyvenančių grybelių dauginimąsi ir sukelia infekciją.

Egzistuoja kelios odos grybelių rūšys, kurias galima klasifikuoti atsižvelgiant į pažeistą vietą ir grybelį, iš kurio ji atsirado.

Nagų grybelis

Dar vadinama onichomikoze, tai infekcija, dėl kurios nagas būna pageltęs, deformuotas ir storas, ir kuri gali būti perduodama į aplink nagą esančias sritis arba į kitus nagus, dažniau į kojų nagus.

Kaip gydyti: nagų grybelį galima gydyti dermatologo paskirtomis tabletėmis, pavyzdžiui, flukonazolu ar itrakonazolu, arba tepalu ar laku, skirtu nagų grybeliui gydyti, pavyzdžiui, „Loceryl”, „Micolamine” ar „Fungirox”. Kita galimybė – naudoti lazerį, kuris mikozės grybelį naikina infraraudonaisiais spinduliais.

Nagų grybelio gydymas užtrunka, nes grybelis visiškai pašalinamas tik tada, kai nagas atauga. Todėl rankų ir kojų nagų grybelio gydymas paprastai trunka apie 6 mėnesius.

Kandidozė

Kandidozė – tai grybelio Candida albicans sukelta infekcija, kurio natūraliai yra vyrų ir moterų burnoje ir lytinių organų srityje, tačiau dėl, pavyzdžiui, imuniteto pokyčių jo kiekis gali padidėti, todėl atsiranda kandidozės požymių ir simptomų.

Makšties kandidozė yra labai dažna moterų infekcija dėl padidėjusios šio grybelio populiacijos, kuri dažniausiai pasitaiko nusilpus imuninei sistemai, sergant diabetu, esant blogiems higienos įpročiams arba po gydymo kai kuriais antibiotikais ar kortikoidais.

Burnos kandidozė – tai infekcija, kuria dažniausiai serga kūdikiai, nes jų imunitetas dar neišsivystęs, arba suaugusieji, kurių imuninė sistema nusilpusi, pavyzdžiui, dėl gripo, lėtinių ligų ar ŽIV.

Kaip gydyti: Burnos kandidozę galima gydyti namuose, 5-7 dienas naudojant priešgrybelinius vaistus gelio, skysčio ar burnos skalavimo skysčio pavidalu, pavyzdžiui, nistatiną, tačiau sunkesniais atvejais, gydytojo nurodymu, galima gydyti geriamaisiais priešgrybeliniais vaistais, pavyzdžiui, flukonazolu.

Sergant lytinių organų kandidoze, galima vartoti geriamuosius arba vietinius tepalus ir tabletes, pavyzdžiui, flukonazolą, klotrimazolą arba ketokonazolą.

Paplūdimio grybelis

Paplūdimio grybelis – tai grybelio Malassezia furfur, kuris gamina medžiagą, neleidžiančią odai gaminti melanino, kai ją veikia saulė, sukelta grybelio rūšis. Todėl tose vietose, kur yra grybelio, oda neįdega, todėl atsiranda mažų baltų dėmelių. Sužinokite daugiau apie baltąsias dėmeles.

Kaip gydyti: paplūdimio grybelis gydomas vaistais, tokiais kaip flukonazolas, arba priešgrybeliniais vaistais, kurie, priklausomai nuo odos pažeidimo laipsnio, tepami kremais, tepalais, losjonais ar purškiamaisiais purškalais. Jei grybelis grįžta netrukus po gydymo, reikia kreiptis į dermatologą dėl specifinio gydymo.

Atleto pėda

atleto peda

Dar vadinama pėdų odos grybelis, tai grybelių Trichophyton, Microsporum arba Epidermophyton sukeliama odos grybelis, kuris dažniausiai pažeidžia padų ir tarpupirščių sritis.
Kaip gydyti: Gydymas paprastai susideda iš priešgrybelinių kremų ar tepalų naudojimo, tačiau kai kuriais atvejais simptomai gali nepagerėti tik naudojant tokio tipo kremus, todėl gydytojui gali prireikti skirti priešgrybelinių tablečių itrakonazolo, flukonazolo ar terbinafino, kurios bus naudojamos maždaug 3 mėnesius.

Kirkšnies odos grybelis

Šią grybelį sukelia grybelis Tinea cruris, kuris dažniau pasireiškia nutukusiems žmonėms, sportininkams arba žmonėms, kurie dėvi per daug aptemptus drabužius, nes susidaro karšta ir drėgna aplinka, palanki grybeliui vystytis.

Kaip gydyti: Gydymas paprastai susideda iš priešgrybelinių kremų ar tepalų, tokių kaip klotrimazolas ar ekonazolas.

Galvos odos grybelis

Tai taip pat žinoma kaip Tinea capitis, tai odos grybelis, kurį gali sukelti įvairūs grybeliai ir kuris, be kita ko, gali sukelti plaukų slinkimą, galvos odos psoriazę, atopinį dermatitą, areatinę alopeciją.

Kaip gydyti: Gydymas – tai šampūnų ar losjonų su derva, salicilo rūgštimi arba klobetazolio propionato pagrindu naudojimas, kuris gali būti susijęs su priešgrybeliniu vaistu, pavyzdžiui, ketokonazolu.

Odos grybelio gydymas namuose

Grybelį taip pat galima gydyti arba palengvinti naudojant namines priemones, pavyzdžiui, ant nagų užtepti česnako skiltelę su chlorheksidinu arba mirkyti pėdas baseine su pipirmėčių arbata.

Kitos naminės moterų kandidozės gydymo priemonės yra sėdimosios vonios su soda ir natūralaus jogurto naudojimas makštyje. Jie mažina makšties rūgštingumą, stabdydami grybelių, kurie mėgsta rūgštesnę aplinką, augimą. Šias namines priemones gali naudoti ir vyrai. Žiūrėkite daugiau naminių priemonių kandidozei gydyti.

Galimos priežastys

Grybeliai yra pagrindinė odos grybelių priežastis, tačiau, kad liga išsivystytų, turi būti kitos sąlygos, pavyzdžiui, imuninės sistemos slopinimas, karšta ir drėgna aplinka, be to, daugeliu atvejų turi būti užkratas.

Po antibiotikų vartojimo infekcija gali pasireikšti dažniau, nes ant odos esančių bakterijų sumažėja, todėl grybeliai gali daugintis. Be to, vaikščiojimas basomis viešose vietose, pavyzdžiui, paplūdimiuose, baseinuose ir tualetuose, bloga kraujotaka, nagų pažeidimai, nesaugūs lytiniai santykiai, pernelyg dažnas maudymasis duše, gausus prakaitavimas, aptemptų drabužių dėvėjimas ir lankymasis per drėgnose ir karštose vietose didina riziką susirgti grybeliu.

Emilia
Emilia
Labas! Mano vardas Emilia ir man patinka padėti žmonėms atrodyti ir jaustis geriau. Aš eu pagrindinė puslapio Sveikatosvadovas.lt rašytoja ir laikau šį puslapį pastoviai atnaujintą kuriame jūs galite rasti visus reikiamus atsakymus susijusius su jūsu sveikata.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia