Nugaros skausmas: 13 pagrindinių priežasčių ir ką daryti

Nugaros skausmas dažniausiai kyla dėl raumenų problemų, kurie gali atsirasti dėl netinkamos laikysenos, sunkaus svorio kėlimo ar nuovargio. Tokiais atvejais jį galima palengvinti paprastomis priemonėmis, pavyzdžiui, tempimu, poilsio ir šilumine terapija.

Tačiau nugaros skausmas gali būti ir rimtesnių problemų priežastis, tokių kaip nervo siaticos uždegimas, inkstų akmenys ar stuburo pokyčiai, signalas.

Dėl šios priežasties, kai nugaros skausmas yra nuolatinis, labai intensyvus, staiga atsiranda arba lydi simptomus, tokius kaip karščiavimas arba judėjimo sunkumas, rekomenduojama pasitarti su specialistu, kad būtų nustatyta priežastis ir pradėtas tinkamas gydymas.

Nugaros skausmas ir jo pagrindinės priežastys:

  1. Bloga laikysena: Bloga miegamoji, vaikščiojimo ar net darbo laikysena gali sukelti intensyvų skausmą juosmens srityje arba aukščiau, taip pat didina riziką kitiems stuburo pokyčiams, tokiais kaip skoliozė ar tortikolis. Ką daryti: reikia keisti gyvenimo būdą, keisti laikyseną dirbant, vaikščiojant ar net miegant, pasirinkti pozicijas, kurios geriau paskirsto kūno svorį ir palengvina nugaros skausmą. Be to, tokios veiklos kaip joga arba fizioterapeuto rekomenduojami pratimai gali būti naudingi laikysenai gerinti.
  2. Raumenų trauma: Kai pasireiškia nugaros skausmas dešinėje ar kairėje, tai dažnai rodo raumenų traumą, kuri gali atsirasti po fizinio krūvio arba dėl profesinės veiklos, pavyzdžiui, sodininkystės ar stomatologijos.Ką daryti: norint palengvinti nugaros skausmą dėl raumenų traumos, galima ant skausmingos vietos dėti šiltą kompresą 15 minučių du kartus per dieną mažiausiai 3–4 dienas ir tepėti priešuždegiminiu tepaluf Be to, per šį laikotarpį svarbu vengti per didelio fizinio krūvio, kad traumos simptomai greičiau išnyktu.
  3. Kvėpavimo sistemos ligos: Kvėpavimo sistemos ligos taip pat gali sukelti nugaros skausmą, ypač kvėpuojant, nes kvėpavimo procese dalyvauja visi pilvo ir nugaros raumenys.Ką daryti: rekomenduojama pasikonsultuoti su pulmonologu arba bendruoju gydytoju, kad būtų pradėtas kvėpavimo sistemos ligos gydymas, ypač jei pasireiškia simptomai kaip dusulys, kosulys ar karščiavimas. Tačiau taip pat gali būti naudinga dėti šiltą kompresą skausmingoje vietoje siekiant palengvinti simptomus.
  4. Inkstų akmenys: Inkstų akmenų buvimas gali sukelti nugaros skausmą. Būdingas labai stiprus skausmas juosmens srityje, kuris trukdo žmogui vaikščioti ar judėti.Ką daryti: tokiais atvejais svarbu kuo greičiau kreiptis į artimiausią skubios pagalbos tarnybą, kad būtų atlikti tyrimai ir nustatyta akmenų buvimo vieta ir dydis. Tuomet pradėjus tinkamą gydymą, kuris gali apimti vaistus, skatinančius akmenų suskaidymą ir palengvinančius simptomus, arba net mažą chirurginį procedūrą akmenims pašalinti.
  5. Sciatica/Išialgija: Išialgijos skausmui būdingas skausmas juosmens srityje, kuris spinduliuoja į kojas. Jį sukelia išialgijos nervo suspaudimas, esantis juosmens srityje ar sėdmenyse.Ką daryti: rekomenduojama kreiptis į ortopedą, kad būtų atlikta diagnozė, įskaitant rezonansinę magnetinę tomografiją, ir nustatytas tinkamas gydymas, kuris gali apimti vaistus ir fizioterapiją.
  6. Širdies priepuolis: Viena iš širdies priepuolio požymių yra skausmas krūtinėje, kuris gali spinduliuoti į nugarą ir sustiprėti fizinio krūvio metu. Taip pat gali būti silpnumo ar pykinimo pojūtis, ypač esant viršsvoriui ir aukštai kraujospūdžiui arba cholesterolio lygiui.Ką daryti: jei pasireiškia širdies priepuolio požymiai, svarbu kuo skubiau kreiptis į medicinos pagalbą arba skambinti greitosios pagalbos numeriu. Tai padės greitai suteikti pirmąją pagalbą ir išvengti rimtų pasekmių.
  7. Stuburo išvarža: Disko išvarža gali sukelti skausmą viduryje nugaros, kuris pablogėja pakilus ar ilgai sėdint. Tai dažnesnė vyresnio amžiaus žmonių problema.Ką daryti: galima dėti šiltą kompresą ant nugaros ir vengti ilgai būti vienoje pozicijoje. Taip pat svarbu kreiptis į ortopedą, kuris gali nurodyti rentgeno ar rezonansinės magnetinės tomografijos tyrimus ir paskirti tinkamą gydymą, įskaitant fizioterapiją.
  8. Raumenų kontrakcija: Raumenų kontrakcija gali atsirasti dėl nuovargio, per didelio fizinio krūvio, nerimo ar netinkamos sėdėjimo po pozos. Tai gali sukelti skausmą viršuje.Ką daryti: tempimo pratimai gali būti labai naudingi, siekiant ištiesti raumenis ir jaustis atsipalaidavus. Patogi pozicija ir lėtai pasukama galva į visas puses gali padėti atpalaiduoti viršutinės dalies raumenis.
  9. Nėštumas: Nėštumo metu gali atsirasti nugaros skausmas, ypač paskutiniais mėnesiais, dėl stuburo perkrovos.Ką daryti: norint palengvinti nugaros skausmą nėštumo metu, rekomenduojama atlikti masažus, tempimus ir, kai kuriais atvejais, daryti fizioterapiją. Daugiau apie pirmuosius Nėštumo požymius skaytikite cia: https://sveikatosvadovas.lt/nestumo-pozymiai/
  10. Juostinė pūslelinė: Juostinė pūslelinė gali sukelti skausmą viduryje nugaros, nes tai yra infekcija, kurią sukelia vėjaraupių virusas, sukeliantis raudonųjų dėmių atsiradimą ant odos, gali pasireikšti skutimusi, dilgčiojimu ar skausmu.Ką daryti: juostinės pūslelinės gydymą turi nustatyti gydytojas, kuris gali paskirti antivirusinius vaistus, siekiant sumažinti viruso dauginimąsi ir išvengti bėrimo odoje.
  11. Artritas: Artritas yra sąnarių uždegimas, sukeliantis simptomus, tokius kaip sąnarių deformacija, uždegimas, sustingimas ar judėjimo sunkumai, gali paveikti kelią nugaros dalis, apsunkindamas arba apribodamas kasdieninę veiklą.Ką daryti: svarbu pasikonsultuoti su reumatologu, atlikti laboratorinius ir vaizdinio tyrimus, siekiant patvirtinti diagnozę. Tada gydytojas gali nurodyti tinkamą gydymą, įskaitant analgetikus, priešuždegiminius vaistus ar kortikosteroidus, o kai kuriais atvejais, chirurginį gydymą.
  12. Aortos aneurizma: Aortos aneurizma yra kraujagyslės aortos išsiplėtimas, esantis pilvo ar krūtinės srityje, dažniausiai nesukeliantis simptomų, tačiau didėjant gali sukelti skausmą ir diskomfortą, ypač esant tam tikram dydžiui arba susijusioms ligoms.Ką daryti: aortos aneurizmos gydymas priklauso nuo jos sunkumo, vietos ir kitų susijusių ligų, ir gali būti nustatytas gydytojo, kuris gali paskirti operaciją pašalinant paveiktą aortos dalį ir, jei reikia, įterpti vamzdelį pakeičiantį kraujagyslę.
  13. Ankilozuojanti spondilitas: Ankilozuojantis spondilitas gali sukelti nugaros skausmą dėl stuburo vietos, kur susijungia slanksteliai, pažeidimo, sukeliant simptomus kaip stuburo judrumo apribojimas ir skausmas, kuris gali sustiprėti poilsio metu ir pagerėti judant.Ką daryti: gydymą turėtų nustatyti ortopedas, kuris gali paskirti analgetikus, priešuždegiminius vaistus ar raumenų relaksantus skausmui malšinti ir sąnarių judrumui pagerinti, taip pat fizioterapiją, kurios tikslas yra didinti sąnarių lankstumą ir gyvenimo kokybę.

Kada kreiptis į gydytoją

Rekomenduojama pasikonsultuoti su bendruoju praktikos gydytoju, kai nugaros skausmas yra itin intensyvus, atsiranda staiga arba lydi kitus simptomus, pavyzdžiui, pykinimą arba dusulį. Šiuo atveju gydytojas turėtų paskirti tyrimus, kad būtų nustatyta skausmo priežastis, ir pradėti tinkamą gydymą. Tai gali apimti analgetikus, pvz., paracetamolį, priešuždegiminius vaistus, tokius kaip ibuprofenas, ar net chirurginį gydymą, pavyzdžiui, išvaržos pašalinimą.

Per konsultaciją būtina išsamiai papasakoti gydytojui skausmo charakteristikas, kada nugaros skausmas pasireiškė, ar jis yra nuolatinis ar atsiranda tik atliekant tam tikrus judesius. Taip pat svarbu pranešti apie jau taikytus būdus skausmui mažinti. Gydytojui turėtų būti pranešta apie jūsų fizinę veiklą ir darbo pobūdį. Turint šią informaciją, gydytojas galės greičiau nustatyti diagnozę ir pasiūlyti efektyvų gydymo planą.

Kaip palengvinti nugaros skausmą

Palengvinti nugaros skausmą namuose galima:

  • Ilsėtis: gulėti ant grindų arba kieto čiužinio pusvalandį kiekvieną dieną;
  • Šilti kompresai: dėti šiltą kompresą su 3 lašais rozmarino eterinio aliejaus tiesiai ant skaudamos vietos, 15 minučių per dieną;
  • Masažas: naudojant šiltą migdolų aliejaus masažą, bet nepadauginant jėgos;
  • Homeopatija: vartoti homeopatinius vaistus kovai su nugaros uždegimais;
  • Pilates pratimai: padeda sustiprinti nugaros ir pilvo raumenis, kovojant su skausmo priežastimi.

Be to, svarbu laikytis kelių patarimų, pvz., palaikyti geros laikysenos įpročius, siekiant apsaugoti stuburą. Reguliari mankšta, yra puikus būdas gerinti laikyseną ir mažinti skausmą.

Emilia
Emilia
Labas! Mano vardas Emilia ir man patinka padėti žmonėms atrodyti ir jaustis geriau. Aš eu pagrindinė puslapio Sveikatosvadovas.lt rašytoja ir laikau šį puslapį pastoviai atnaujintą kuriame jūs galite rasti visus reikiamus atsakymus susijusius su jūsu sveikata.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia