Vitaminas E: kam jis skirtas ir kada jį vartoti

Vitaminas E yra riebaluose tirpus vitaminas, būtinas organizmo veiklai dėl antioksidacinio poveikio ir priešuždegiminių savybių, kurios padeda gerinti imuninę sistemą, odą ir plaukus, taip pat padeda išvengti tokių ligų kaip aterosklerozė ir Alzheimerio liga.

Šio vitamino galima gauti su maistu, daugiausia jo yra augaliniuose aliejuose ir riešutuose. Jo taip pat galima įsigyti maisto papildų pavidalu vaistinėse, natūralių produktų parduotuvėse ar internetinėse parduotuvėse, ir jį reikėtų vartoti vadovaujant gydytojui arba mitybos specialistui.

Kam jis naudojamas


Pagrindinė vitamino E funkcija organizme – išvengti laisvųjų radikalų daromos žalos ląstelėms, todėl vitaminas E yra naudingas sveikatai:

Gerina imuninę sistemą

Pakankamas vitamino E vartojimas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, padeda pagerinti imuninę sistemą, nes laisvieji radikalai gali pakenkti normaliam organizmo atsakui į patogenus.

Be to, kai kurie tyrimai rodo, kad vitamino E papildai didina atsparumą infekcijoms, įskaitant gripo virusą.

Pagerinti odos ir plaukų sveikatą

Vitaminas E palaiko odos vientisumą ir ląstelių sieneles, todėl oda tampa stangresnė. Todėl jis galėtų užkirsti kelią ankstyvam senėjimui ir raukšlių atsiradimui, pagerinti gijimą ir kai kurias odos ligas, pavyzdžiui, atopinį dermatitą. Be to, vitaminas D gali apsaugoti odą nuo UV spindulių žalos.

Be to, šis vitaminas taip pat skatina plaukų sveikatą, nes rūpinasi pluošto vientisumu ir akivaizdžiai gerina galvos odos kraujotaką, todėl plaukai auga sveiki ir blizga. Kai kurie tyrimai rodo, kad alopecija sergančių žmonių organizme yra mažai vitamino E, todėl šiuo atveju šio vitamino vartojimas gali būti naudingas.

Neurologinių ligų prevencija

Vitamino E trūkumas susijęs su centrinės nervų sistemos pokyčiais. Dėl šios priežasties kai kuriuose tyrimuose siekiama įtraukti šio vitamino papildus, kad būtų išvengta tokių ligų kaip Parkinsono, Alzheimerio ir Dauno sindromas ir (arba) jos būtų gydomos.

Nustatyta, kad sergant Alzheimerio liga vitaminas E gali turėti įtakos su šia liga susijusiems neurodegeneraciniams procesams. Tačiau šiam ryšiui patikrinti reikalingi tolesni tyrimai, nes gauti rezultatai yra prieštaringi.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija

Vitamino E vartojimas gali sumažinti sergamumą ir mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Kai kurių tyrimų duomenimis, antioksidantų, tokių kaip vitaminas E, vartojimas gali sumažinti oksidacinį stresą ir uždegimą organizme, o abu šie veiksniai yra susiję su šios ligos atsiradimu.

Be to, vitaminas E padeda kontroliuoti ir palaikyti cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat mažina trombocitų agregaciją, o kartu ir trombozės riziką.

Kova su nevaisingumu

Vitamino E vartojimas gali padėti pagerinti spermos kokybę didinant spermos judrumą vyrams. Moterų atveju tyrimai nėra įtikinami.

Didina ištvermę ir raumenų jėgą

Papildai su antioksidantu vitaminu E gali turėti teigiamą poveikį nuo fizinio krūvio sukeltos oksidacinės audinių pažaidos, todėl gali padidėti ištvermė ir raumenų jėga, taip pat pagreitėti atsigavimas po treniruočių.

Pagalba gydant kepenų suriebėjimą

Dėl antioksidacinio ir priešuždegiminio vitamino E poveikio, vartojant dideles vitamino E dozes žmonėms, sergantiems nealkoholiniu kepenų suriebėjimu, sumažėja kraujyje cirkuliuojančių kepenų fermentų kiekis ir kai kurie kiti kepenų pažeidimą rodantys veiksniai, pavyzdžiui, sumažėja riebalų kaupimasis kepenyse ir fibrozė.

Kuriuose maisto produktuose gausu vitamino E

Maisto produktai, kuriuose gausu vitamino E, daugiausia yra augaliniai aliejai, pavyzdžiui, saulėgrąžų sėklos ir alyvuogių aliejus, riešutai, pavyzdžiui, lazdyno riešutai, migdolai arba žemės riešutai, ir vaisiai, pavyzdžiui, avokadai ir papajos.

Kada vartoti vitamino E papildus

Gydytojas arba dietologas gali nurodyti vartoti vitamino E papildų tam tikrais atvejais, pvz:

  • Žmonės, kuriems yra riebalų malabsorbcijos sutrikimų, pavyzdžiui, po bariatrinės operacijos, dirgliosios žarnos sindromo ar lėtinio pankreatito;
  • Genetiniai alfa-TTP fermentų arba apolipoproteino B pokyčiai, dėl kurių atsiranda didelis šio vitamino trūkumas;
  • Neišnešiotiems naujagimiams, nes vitamino E trūkumas gali sukelti neišnešiotų naujagimių retinopatiją ir hemolizinę anemiją;
  • Esant padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujotaka pagerėja;
  • Poros, turinčios vaisingumo problemų;
  • Vyresnio amžiaus žmonėms – kovai su laisvaisiais radikalais ir imuninės sistemos stiprinimui.
  • Be to, dermatologai gali nurodyti, kad papildas padeda palaikyti odos ir plaukų sveikatą.

Kiek vitamino E rekomenduojama vartoti?

Norint palaikyti pakankamą vitamino E kiekį organizme, rekomenduojama suvartoti 15 mg per dieną. Jei vitaminas E vartojamas kaip kasdienis multivitaminų papildas, rekomenduojama vartoti ne daugiau kaip 150 mg.

Pagyvenusiems žmonėms imunitetui stiprinti galima rekomenduoti nuo 50 iki 200 mg vitamino E per dieną papildų pavidalu. Vis dėlto rekomenduojama, kad jo vartojimu vadovautųsi gydytojas arba mitybos specialistas, kuris gali geriau pritaikyti dozes pagal kiekvieno asmens poreikius.

Neišnešiotiems naujagimiams pediatras gali pasiūlyti kasdien skirti 10-15 mg vitamino E.

Kiek kapsulių reikia vartoti?

Paprastai rekomenduojama vartoti 1 kapsulę po 180 mg per dieną. Tačiau paros dozė priklauso nuo to, kokiu tikslu papildas vartojamas, todėl reikėtų kreiptis į gydytoją.

Kuriuo metu reikia vartoti papildą?

Nėra konkretaus laiko, kada vartoti vitamino E papildą, tačiau geriausia būtų jį gerti valgio metu, pavyzdžiui, per pietus ar vakarienę, kad vitaminas geriau pasisavintųsi.

Kiek laiko reikėtų jį vartoti?

Nėra nustatyto vitamino E papildo vartojimo laikotarpio, tačiau geriausia jį vartoti vadovaujant gydytojui, kad būtų paskirta tinkama dozė ir gydymo laikas, atsižvelgiant į kiekvieno asmens tikslus.

Kas turėtų vengti papildų?

Vitamino E papildų turėtų vengti vartoti žmonės, vartojantys antikoaguliantų, trombocitų agregaciją mažinančių, simvastatino ar niacino preparatų, taip pat žmonės, gydomi radioterapija ar chemoterapija. Bet kuriuo iš šių atvejų labai svarbu kreiptis į gydytoją.

Vitamino E trūkumas

Vitamino E trūksta retai, dažniausiai jo trūksta žmonėms, kuriems sutrikusi riebalų absorbcija, sergantiems genetiniais sutrikimais ir neišnešiotiems naujagimiams.

Simptomai, kurie gali pasireikšti esant trūkumui, dažniausiai yra centrinės nervų sistemos lygio ir gali sukelti refleksų susilpnėjimą, vaikščiojimo sunkumus, dvigubą regėjimą, raumenų silpnumą ir galvos skausmus. Išmokite atpažinti vitamino E trūkuma ir pasekmes.

Emilia
Emilia
Labas! Mano vardas Emilia ir man patinka padėti žmonėms atrodyti ir jaustis geriau. Aš eu pagrindinė puslapio Sveikatosvadovas.lt rašytoja ir laikau šį puslapį pastoviai atnaujintą kuriame jūs galite rasti visus reikiamus atsakymus susijusius su jūsu sveikata.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia